Home Nach oben Inhalt / Suche Copyright Impressum Datenschutz
Stadtgründer
 

 
Das Buch:

Das Buch: Johannisburg in Ostpreußen. - Für weitere Infos hier klicken!

Johannisburg in Ostpreußen

 
Videos aus Masuren und dem Kreis Johannisburg. - Für weitere Infos hier klicken!
Masuren-Videos
 
Hermann Sudermann - Erinnerung an einen ostpreußischen Dichter - Für weitere Infos hier klicken!
Hermann Sudermann
 
Gedenkschrift - 70 Jahre LO-NRW
70 Jahre LO Landesgr. NRW
für weitere Infos hier klicken
Das Grab von Stanisław Anton Szczuka (fot. arch.)

Odkrycie archeologiczne w Szczuczynie

Odkrycie grobu założyciela miasta Stanisława Antoniego Szczuki oraz wielu szlachetnie urodzonych dawnych mieszkańców tych terenów. Archeolodzy wciąż badają krypty kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. I mają nadzieję na kolejne niezwykłe odkrycia.

Badania w kryptach kościoła w Szczuczynie to inicjatywa mieszkanki Grajewa, Sylwii Wojsław. Studentka piątego roku archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowiła znaleźć temat pracy magisterskiej w okolicach Grajewa. Wybór padł na krypty kościoła w Szczuczynie. - Wpadłam na pomysł, żeby tutaj przyjechać, obejrzeć, porobić zdjęcia. Co zobaczyłam, to sfotografowałam i te zdjęcia najpierw zawiozłam do pana Tomka do Izby Historycznej, a następnie na uniwersytet - mówi Sylwia Wojsław.

Krypty kościoła w Szczuczynie to miejsce pochówku bogatej miejscowej szlachty. O jej zamożności świadczą solidne trumny i wysokiej klasy jedwabne materiały, w których pochowano nieboszczyków. Jak powiedziała dr hab. Anna Drążkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Bardzo pięknie zachowały się tkaniny, bardzo pięknie zachowały się jedwabie, zachowały się kolory, które dodatkowo nam wskazują, że ta odzież, którą kiedyś przed wiekami noszono była bardzo kosztowna.

W jednej z trumien spoczywa zmarły w tysiąc siedemset dziesiątym roku Stanisław Antoni Szczuka. Założyciel Szczuczyna był między innymi sekretarzem króla Jana III Sobieskiego i doradcą Augusta II. Obok leży dwójka jego dzieci. W pozostałych grobach szlachta, a także zakonnicy tutejszego zakonu pijarów.  - Na pewno zostanie wydana publikacja tego, co zostało tu zbadane pod różnymi aspektami, kwestie architektoniczne, kwestie trumien i odzieży - dodaje Tomasz Dudziński z Grajewskiej Izby Historycznej.

Fragmenty pobranych przez naukowców tkanin będą odnowione i zakonserwowane. Trafią do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, ale jako wystawa czasowa będą do obejrzenia także w Szczuczynie i Grajewie.

Source / Quelle:
Pressbericht des TV Polonia Bialystok, 10.02.2012,
www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/spoleczne/odkrycie-archeologiczne-w-szczuczynie...

 TRANSLATE THIS PAGE Übersetzte diese Seite

Familienforschung
S c z u k a

 

Kurzbiografie Stadtgründer Unterirdische Gewölbe Krypta wiederbelebt Szczuczyn - Geschichte

www. S c z u k a . net

Copyright © 1999-2021  W e r n e r   S c h u k a

Stand: 01. Januar 2021